Zespół Szkół Elektronicznych

im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu

Technik programista
Uczniowie, którzy podejmą naukę na nowym kierunku oferowanym przez Zespół Szkół i Elektronicznych, zdobędą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne z kwalifikacji zawodowych w zakresie projektowania baz danych i stron internetowych oraz programowania i testowania aplikacji.
TECHNIK INFORMATYK
Podejmując naukę w zawodzie technik informatyk uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: montowania oraz eksploatacji komputera i urządzeń peryferyjnych, projektowania i wykonywania lokalnych sieci komputerowych, administrowania tymi sieciami, projektowania baz danych i administrowania bazami danych, tworzenia stron www i aplikacji internetowych, administrowania tymi stronami i aplikacjami.
TECHNIK AUTOMATYK
Automatyka to dziedzina techniki i nauki, która zajmuje się zagadnieniami sterowania różnorodnymi procesami, głównie technologicznymi i przemysłowymi (zwykle bez udziału lub z ograniczonym udziałem człowieka).
TECHNIK MECHATRONIK
Podejmując naukę w zawodzie mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: montowania układów automatyki przemysłowej, montowania urządzeń precyzyjnych, uruchamiania układów automatyki przemysłowej oraz urządzeń precyzyjnych, obsługiwania układów automatyki przemysłowej oraz urządzeń precyzyjnych.
TECHNIK ELEKTRONIK
Podejmując naukę w zawodzie technik elektronik uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: instalowania oraz konserwowania urządzeń elektronicznych, użytkowania urządzeń elektronicznych, naprawy urządzeń elektronicznych.

W dniu 23 maja 2023 r. w Domu Technika w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie Olimpiady Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice organizowanej przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów. Nasi uczniowie z klasy 4M w składzie: Mateusz Jeżak, Kacper Jakubowski oraz Stanisław Ludwicki osiągnęli ogromy sukces zajmując 1 miejsce i otrzymując tytuł Laureata Olimpiady.

Olimpiada składa się z 3 etapów: szkolnego, okręgowego i centralnego. W etapie szkolnym zostały zgłoszone 4 prace. Do etapu okręgowego zakwalifikowały się 3 prace:

1. Projekt bezzałogowego statku powietrznego do zastosowania przy pobieraniu próbek gleby – autorzy z klasy 4M: Mateusz Jeżak, Kacper Jakubowski, Stanisław Ludwicki. Opiekun merytoryczny: Marcin Makowski

2. System automatycznego odśnieżania instalacji fotowoltaicznych – autorzy z klasy 4TE: Szymon Warmiak, Rafał Zaceński. Opiekun merytoryczny: Marcin Makowski

3. Innowacyjna łódź zanętowo-obserwacyjna – autorzy z klasy 4A. Opiekun merytoryczny: Artur Nowocień.

Do sukcesu uczniów, którzy zajęli 1 miejsce przyczynili się także sponsorzy, dzięki którym mogli zakupić niezbędne elementy do budowy bezzałogowego statku powietrznego do zastosowania przy pobieraniu próbek gleby. Są to firmy: "KRATKI. PL" Marek Bal, Zakłady Automatyki KOMBUD S. A., Zakład Elektroniczny BORNICO Maciej Bornikowski, Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz RADWAG Wagi Elektroniczne. Dodatkowo wsparcie techniczne udzieliły firmy "KRATKI. PL" Marek Bal oraz Naczelna Organizacja Techniczna. Dziękujemy za udzieloną pomoc.

Oprócz dyplomów i nagród rzeczowych uczniowie otrzymują profit w postaci zwolnienia z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik mechatronik. Przez kolejne dwa lata będą mieli wpisane jako wynik z tej części egzaminu 100%. Warto dodać, że niektóre uczelnie honorują wynik laureata tej olimpiady i wówczas uczniowie po zdaniu matury na tą uczelnię dostają się z pominięciem procesu kwalifikacji.

 

Uczniom serdecznie gratulujemy!!!

Szkolna Komisja Konkursowa:

Marcin Makowski Krzysztof Bażyński Artur Nowocień