W niedzielę 17 września na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. B.Limanowskiego 72 w Radomiu przy pomniku zamordowanych przez NKWD zwanego „Katyńskim" odbyły się uroczyste obchody 78. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. W uroczystościach z udziałem wojskowej asysty honorowej udział wzięli m.in.: przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz miejskich, parlamentarzyści oraz młodzież szkół średnich i dorośli.

Pamiętnego roku 1939, w dniu 17 września, Armia Czerwona łamiąc pakt o nieagresji wkroczyła na tereny Rzeczpospolitej położone na wschód od linii Narew-Wisła-San. Była to realizacja paktu Ribbentrop-Mołotow, podpisanego 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie, ustalającego podział Polski na strefę Niemiec i ZSRR. Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km2 z ok. 13 mln. obywateli. Aresztowano ponad 200 tys. Polaków. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln. 350 tys. naszych rodaków. Ponad 22 tys. oficerów, policjantów oraz urzędników państwowych zostało zamordowanych na Wschodzie. Miejsca pochówku ponad 7 tys. z nich nie są znane.

W dniu uroczystości prognozy pogody wskazywały na opady deszczu, stąd prawdopodobnie przyspieszono ich rozpoczęcie o 10 min. Przy lekkiej mżawce, obchody rozpoczęły się od złożenia meldunku Dowódcy Garnizonu i odegrania hymnu narodowego. Następnie wystąpił przedstawiciel kombatantów, który przypomniał jak wyglądały czasy radzieckiej okupacji, po czym odprawiono modlitwę ekumeniczną. Po niej nastąpił Apel Pamięci (dawniej obowiązywały: „APEL POLEGŁYCH z okazji rocznicy agresji sowieckiej na Polskę” i APEL SMOLEŃSKI”) oraz wystrzelono salwę honorową. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem zamordowanych przez NKWD złożyli kwiaty i znicze m.in.: przedstawiciele Związku Sybiraków oraz Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym (reprezentowanym przez Prezesa Zarządu Andrzeja Sobieraja), a także Prezydent Miasta Radosław Witkowski (PO) oraz posłowie na Sejm RP: Anna Kwiecień (PiS) oraz Anna Białkowska (PO) i Leszek Ruszczyk (PO).

Należą się szczególne wyrazy uznania za postawę obywatelko-patriotyczną dla uczniów: Pawła Palucha, Filipa Grzyba i Adama Kowalskiego - przedstawicieli społeczności szkolnej, godnie reprezentujących szkołę na uroczystościach. Z dumą, powagą i należną czcią prezentowali sztandar szkoły. Ponadto należy im się szczególna pochwała za dobrowolną chęć udziału w uroczystościach, kosztem własnych wcześniej zaplanowanych zajęć i czasu wolnego. Dzięki nim do Apelu stanęli także patroni naszej szkoły bohaterscy obrońcy Westerplatte. Młodzież uczestniczyła w uroczystościach pod opieką nauczycieli: Marka i Pawła Kozłowskich.

Tylko nieco ponad połowa samorządowych szkół ponadgimnazjalnych wystawiło swoje poczty sztandarowe, a między nimi można było dostrzec flagi radomskich organizacji narodowych: Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego.

Na oficjalnej stronie internetowej gminy miasta Radomia: http://www.radom.pl/page/4,aktualnosci.html?id=9726 oraz na portalu cozadzien.pl: http://www.cozadzien.pl/galerie/wydarzenia/gal,6557.html znajdują się również relacje z wyżej wymienionych uroczystości.