Olimpiada Wiedzy Technicznej to jedna z najstarszych olimpiad przedmiotowych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Po raz pierwszy została rozegrana w 1974r., a w tym roku szkolnym to już jej XLIII edycja. Organizatorem Olimpiady Wiedzy Technicznej jest Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Są to zawody trzystopniowe: I-szkolne, II-okręgowe i III-finałowe, odbywające się w dwóch grupach tematycznych: elektryczno-elektronicznej i mechaniczno-budowlanej.

Eliminacje okręgowe dla regionu radomskiego już po raz kolejny odbyły się w naszej szkole. Nasi reprezentanci to: dwóch uczniów z klasy 2TE1, tj. Adam Kołodziej i Marcin Piątek, dwóch z klasy 3TE1, tj. Piotr Zieliński i Michał Narożnik , pozostali to uczniowie klas maturalnych, tj.Marcin Błędowski, Jędrzej Ganabisiński, Piotr Hernik, Filip Sołdrzyński, Paweł Marchewka, wszyscy z klasy 4TE1 i Artur Alot z klasy 4TE3. Stanowią oni silną ekipę w grupie elektryczno-elektronicznej.

Zawody II stopnia przebiegają dwuetapowo i polegają na:

• rozwiązaniu zadania z zastosowania informatyki w technice lub zadania optymalizacyjnego,

• rozwiązaniu 2 spośród 3 zadań w wybranej uprzednio grupie tematycznej. W przerwie między etapami uczestnicy regenerowali siły małym poczęstunkiem.

Szczególnie dla nich, maturzystów ten tydzień obfitował w emocje, 9.01 w poniedziałek, egzamin praktyczny z kwalifikacji E.20 w zawodzie technik elektronik, w środę 11-go zawody OWT a w czwartek 12-go część pisemna egzaminu zawodowego. I trzeba przypomnieć, że to wszystko tuż po studniówce, na której bawili się do białego rana w ostatnia sobotę. Dwóch uczniów nie zgłosiło się do zawodów II stopnia , pomimo zakwalifikowania się - być może to syndrom postudniówkowy.

Od wielu lat mamy swoich reprezentantów w zawodach ogólnopolskich OWT, wierzymy, że i tym razem nie zabraknie ich w kwietniu we Wrocławiu, gdzie w tym roku zaplanowano finał olimpiady. Jest o co walczyć, bo finaliści mają przywilej przyjęcia na dowolną uczelnię techniczną z pominięciem procesu rekrutacji. W ostatnich latach skorzystali z tego przywileju m.in. Mikołaj Marcinkiewicz, Sebastian Juszczyński, Paweł Plaskota, Przemysław Lis - dziś studiują na wymarzonych kierunkach wymarzonych uczelni. Michał Narożnik uzyskał tytuł finalisty w ubiegłym roku, gdy był uczniem klasy drugiej i także w tym roku walczy o wejście do finału, tak dla sportu.

Jesteśmy dumni z postawy naszych uczniów, którzy stawiają sobie wysoko poprzeczkę i stają w szranki z najlepszymi. Wszystkim życzymy sukcesu i możliwości sprawdzenia się w zawodach finałowych. Obsługą zawodów zajęli się uczniowie kl.3TE1 Adam Rus i Krystian Piwowarczyk, którzy służyli pomocą przede wszystkim naszym gościom - uczestnikom z innych szkół.

Czekamy na wyniki etapu okręgowego!