W związku z realizacją w naszej szkole programu "Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego" 20 maja odbyły się dla wybranych uczniów klas 1TI3,1TE2, 1TI1,1TTI,2TE3 zajęcia których celem było pobudzenie świadomości młodzieży na temat Europy, demokracji europejskiej, a w szczególności Parlamentu Europejskiego. Spotkanie poprzedziła prelekcja gościa pani Joanny Dzięciołowskiej koordynatora projektu w szkołach.

Zajęcia poprowadzone były przez Młodszych Ambasadorów Parlamentu Europejskiego pod kierunkiem Agnieszki Smolarczyk osoby odpowiedzialnej za realizacje zadań projektowych w szkole.

10 grudnia w siedzibie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach pilotażu nowego programu dla młodzieży, realizowanego przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce: Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS).

Program EPAS w roku szkolnym 2015/2016 jest realizowany w dwóch województwach, mazowieckim (12 szkół) oraz dolnośląskim (6 szkół). Docelowo w kolejnym latach planowane jest rozszerzenie na obszar całego kraju. Program jest dedykowany dla szkół ponadgimnazjalnych, a w szczególności techników i szkół zawodowych. Ma on na celu pobudzanie świadomości młodzieży na temat Europy i demokracji europejskiej dzięki udostępnieniu jej wiedzy o Unii Europejskiej, w szczególności o Parlamencie Europejskim. Program obejmuje nie tylko przekazywanie wiedzy o faktach dotyczących Unii Europejskiej, lecz także umożliwi doświadczenie, czym jest obywatelstwo europejskie. Celem programu jest upewnienie się, że młodzi ludzie mają świadomość swoich możliwości działania w kontekście integracji europejskiej oraz rozumieją znaczenie głosowania w wyborach europejskich w 2019 r.

Szkoły biorące udział w programie będą miały do wykonania następujące zadania obowiązkowe:

  • założenie szkolnego punktu informacyjnego poświęconego Europie, Unii Europejskiej oraz instytucjom europejskim. Zadaniem zarówno starszych i młodszych ambasadorów będzie zadbanie o jego bieżącą działalność.
  • organizację działań poświęconych bieżącej legislacji Parlamentu Europejskiego lub innym istotnym kwestiom europejskim
  • wykorzystanie otrzymanych materiałów dydaktycznych, scenariuszy lekcji europejskich w czasie zajęć lekcyjnych i podczas specjalnych spotkań dla szczególnie zainteresowanych uczniów.
  • organizację na terenie szkoły lub poza nią wydarzenia pod hasłem "Dzień Europy" w okolicach 9 maja. Celem wydarzenia będzie zwiększenie wiedzy uczniów dotyczącej integracji europejskiej i roli Parlamentu Europejskiego.
  • Poza tym, szkoły mogą angażować się w wiele działań fakultatywnych, może to być np. współpraca z posłami do Parlamentu Europejskiego.

Szkoła, która z powodzeniem zakończy swój udział w programie, otrzyma tytuł "Szkoły Ambasadora Parlamentu Europejskiego.

 

Autor użycza nieodpłatnie uczestnikom wydarzenia "Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego" (organizatorom, opiekunom, przedstawicielom instytucji, mediom) niewyłącznej licencji na umieszczenie zdjęć na  stronie internetowej prowadzonej przez uczestnika oraz  społecznościom Facebook w zakresie rozpowszechniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, ze wskazaniem autora zdjęcia, nienaruszalności formy i treści zdjęć za wyjątkiem zmiany rozmiaru zdjęcia.
W celu rozpowszechniania zdjęć na innych polach eksploatacji, wymagana jest zgoda autora.
Licencjodawca oświadcz, że dysponuje prawami autorskimi do fotografii i zachowuje prawo do dysponowania (kontrolą i zatwierdzaniem) każdorazowego wykorzystania fotografii poza wyżej wymienionymi stronami uczestników.