Zespół Szkół Elektronicznych

im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu

Technik programista
Uczniowie, którzy podejmą naukę na nowym kierunku oferowanym przez Zespół Szkół i Elektronicznych, zdobędą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne z kwalifikacji zawodowych w zakresie projektowania baz danych i stron internetowych oraz programowania i testowania aplikacji.
TECHNIK INFORMATYK
Podejmując naukę w zawodzie technik informatyk uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: montowania oraz eksploatacji komputera i urządzeń peryferyjnych, projektowania i wykonywania lokalnych sieci komputerowych, administrowania tymi sieciami, projektowania baz danych i administrowania bazami danych, tworzenia stron www i aplikacji internetowych, administrowania tymi stronami i aplikacjami.
TECHNIK AUTOMATYK
Automatyka to dziedzina techniki i nauki, która zajmuje się zagadnieniami sterowania różnorodnymi procesami, głównie technologicznymi i przemysłowymi (zwykle bez udziału lub z ograniczonym udziałem człowieka).
TECHNIK MECHATRONIK
Podejmując naukę w zawodzie mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: montowania układów automatyki przemysłowej, montowania urządzeń precyzyjnych, uruchamiania układów automatyki przemysłowej oraz urządzeń precyzyjnych, obsługiwania układów automatyki przemysłowej oraz urządzeń precyzyjnych.
TECHNIK ELEKTRONIK
Podejmując naukę w zawodzie technik elektronik uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: instalowania oraz konserwowania urządzeń elektronicznych, użytkowania urządzeń elektronicznych, naprawy urządzeń elektronicznych.

W dniu 17 maja 2023 roku klasy 2P1, 2P2, 3P1 i 4P miały okazję uczestniczyć w prezentacji firmy MASTERDEV w ramach programu P-TECH. Spotkanie poprowadził dyrektor firmy, Pan Rafał Łęcki, który poruszył tematykę "Kierunek rozwoju programisty – jaką ścieżkę kariery wybrać" oraz "Czat GPT – Czy sztuczna inteligencja zagrozi branży IT".

Uczniowie zostali zapoznani z różnymi dziedzinami pracy programisty, aby dowiedzieć się, czym zajmują się i jakie są charakterystyczne role w typowej strukturze organizacji IT. Omówione zostały m.in. stanowiska takie jak Junior Developer (Młodszy Programista), Mid Developer (Programista), Senior Developer (Starszy Programista), Frontend Developer, Backend Developer, Fullstack Developer, Team Leader oraz Tester Oprogramowania.

 

Pan Dyrektor podkreślił, że związanie swojej przyszłości zawodem programisty wymaga podjęcia działań już na etapie edukacji, poprzez wybór jednej z wcześniej wymienionych ścieżek rozwoju w sektorze IT.

 

W drugiej części wykładu uczniowie mieli okazję zapoznać się z możliwościami, jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja. Prowadzący zwrócił uwagę na fakt, że dział IT Frontend Developer może być narażony na zagrożenie ze strony automatyzacji. Jednocześnie zainspirował uczniów do kontynuowania nauki programowania i podzielił się kilkoma wskazówkami, które mogą przyczynić się do osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczniów.