W dniach 6-8 czerwca klasa 2P1 pod opieką p. Joanny Łyjak oraz p. Moniki Adamczyk odkrywała uroki stolicy Niemiec. Nie mogło zabraknąć obowiązkowych punktów na mapie Berlina, dlatego udaliśmy się na Alexanderplatz, z którego widać charakterystyczną wieżę telewizyjną górującą nad miastem, podziwialiśmy Katedrę Berlińską, Wyspę Muzeów, gdzie zachwyciły nas zbiory Muzeum Pergamonu, Neues Museum z popiersiem królowej Nefretete, Zamek Królewski.

Wędrowaliśmy alternatywnymi dzielnicami Friedrichshain i Kreuzberg przez parki Tiergarten i Mauerpark wzdłuż brzegów Sprewy, odkrywaliśmy uroki tajemniczych podwórek berlińskich Hackesche Hofe. Mieliśmy okazję zobaczyć najdłuższy mural na świecie (1316 m) – East Side Gallery czy pomnik wolności stworzony przez artystów z całego świata na fragmencie Muru Berlińskiego.

Fani historii mieli okazję zrobić zdjęcia przy najsłynniejszym przejściu granicznym pomiędzy Berlinem Wschodnim a Zachodnim – Checpoint Charlie czy Bramie Brandenburskiej, Kościele Pamięci Cesarza Wilhelma, Pałacu Charlottenburg. Nie zabrakło też chwili zadumy i refleksji przy Pomniku Holocaustu. W trakcie przejazdu do Poczdamu udało nam się zobaczyć Wannsee – miejsce konferencji z 20 stycznia 1942 roku, na której ostatecznie zatwierdzono ludobójstwo Żydów, Nowy Ogród z Pałacem Cecilienhof – znanym z obrad konferencji poczdamskiej – Churchilla, Trumana i Stalina.

Wielbiciele nowoczesności i techniki znaleźli coś dla siebie, odwiedzając Potsdamer Platz, Sony Center, Muzeum Techniki, Science Center Spectrum stanowiące skarbnicę wiedzy oraz interaktywnych doświadczeń.

Nie zabrakło też atrakcji dla znawców filmów kręconych w Berlinie, ponieważ udało nam się, dzięki przewodnikowi, odnaleźć lokacje związane z takimi produkcjami jak nominowany do Oskara „Królik po berlińsku” z 2009 roku ukazujący historię muru berlińskiego z perspektywy królików żyjących w tzw. strefie niczyjej, „ Good bye Lenin” czy serial „Gambit królowej”, którego kultowe sceny, choćby pojedynku szachowego z Marcinem Dorocińskim, który wcielił się w rolę Vasily Borgova – rosyjskiego mistrza ,były kręcone właśnie w Berlinie.

Berlin pozostanie w naszej pamięci jako miasto wielowymiarowe, wielokulturowe, gdzie teraźniejszość nawiązuje do przeszłości, a nowoczesna architektura współgra z zabytkowym charakterem stolicy Niemiec. No i była to niepowtarzalna okazja, by sprawdzić swoje umiejętności językowe w sytuacjach życia codziennego.

Fotorelację z wycieczki do Niemiec przygotował Krzysztof Kępka z klasy 2P1.