Zespół Szkół Elektronicznych

im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu

Technik programista
Uczniowie, którzy podejmą naukę na nowym kierunku oferowanym przez Zespół Szkół i Elektronicznych, zdobędą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne z kwalifikacji zawodowych w zakresie projektowania baz danych i stron internetowych oraz programowania i testowania aplikacji.
TECHNIK INFORMATYK
Podejmując naukę w zawodzie technik informatyk uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: montowania oraz eksploatacji komputera i urządzeń peryferyjnych, projektowania i wykonywania lokalnych sieci komputerowych, administrowania tymi sieciami, projektowania baz danych i administrowania bazami danych, tworzenia stron www i aplikacji internetowych, administrowania tymi stronami i aplikacjami.
TECHNIK AUTOMATYK
Automatyka to dziedzina techniki i nauki, która zajmuje się zagadnieniami sterowania różnorodnymi procesami, głównie technologicznymi i przemysłowymi (zwykle bez udziału lub z ograniczonym udziałem człowieka).
TECHNIK MECHATRONIK
Podejmując naukę w zawodzie mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: montowania układów automatyki przemysłowej, montowania urządzeń precyzyjnych, uruchamiania układów automatyki przemysłowej oraz urządzeń precyzyjnych, obsługiwania układów automatyki przemysłowej oraz urządzeń precyzyjnych.
TECHNIK ELEKTRONIK
Podejmując naukę w zawodzie technik elektronik uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętności w obszarach branży elektronicznej: instalowania oraz konserwowania urządzeń elektronicznych, użytkowania urządzeń elektronicznych, naprawy urządzeń elektronicznych.

W dniu 28 lutego 2025 roku w Zespole Szkół Elektronicznych odbyła się konferencja mająca na celu zwiększenie świadomości młodzieży na temat zagrożeń związanych z handlem ludźmi oraz możliwości rozwoju zawodowego na rynku pracy. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas maturalnych, którzy z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcję. Podczas spotkania doradca i pośrednik pracy z CEiPM z Radomia oraz doradca EURES wraz z asystentką EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) szczegółowo omówili zagrożenia związane z nielegalnym handlem ludźmi, szczególnie w kontekście podejmowania pracy za granicą.

Uczestnicy konferencji poznali metody rozpoznawania potencjalnych zagrożeń oraz sposób unikania niebezpiecznych sytuacji wynikających z nieuczciwych ofert pracy. Kolejnym ważnym punktem konferencji było przedstawienie usług doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy oferowanych przez CEiPM. Doradca zawodowy oraz pośrednik pracy podkreślili swoją rolę w wspieraniu młodzieży w planowaniu kariery zawodowej, pomagając im w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia oraz w ukierunkowaniu ich ścieżek zawodowych. Dzięki tym inicjatywom młodzi ludzie otrzymali cenne informacje, które pomogą im podejmować świadome i bezpieczne decyzje zawodowe, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem uczestników, którzy aktywnie brali udział w dyskusjach oraz zadawali pytania. Organizatorzy podkreślili, że takie wydarzenia mają na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z rynkiem pracy oraz promocję odpowiedzialnego podejścia do planowania przyszłości zawodowej.

Autor tekstu: Diana Kwiatkowska, pośrednik pracy/Asystent EURES, MBP w Radomiu

Autor zdjęć: Przemysław Wolszczak, doradca zawodowy, MCIZ w Radomiu