Miło mi poinformować, że nasz uczeń Jakub Wosiak został Wicemistrzem Polski Programistów PLC 2019, a Eryk Sałuda uzyskał tytuł finalisty plasując się w pierwszej piątce najlepszych. Należy dodać, że w etapie centralnym mistrzostw Bartłomiej Hernik znalazł się w gronie najlepszych 20 programistów PLC.

Relacja z przebiegu Mistrzostwa obyły się w sobotę w dniu 16.03.2019r. Nie było łatwo wstać przed godz. 3, aby wyjechać do Wrocławia i zdążyć na rejestrację na godz. 8. W naszej ekipie znaleźli się Jakub Wosiak i Eryk Sałuda – z klasy 3TM, Bartłomiej Hernik – z klasy 3TE2, a opiekunami byli Marcin Makowski oraz Artur Nowocień. Po oficjalnym otwarciu mistrzostw uczestnicy ruszyli do pierwszego etapu, aby rozwiązać 7 zadań, polegających na zaprogramowaniu sterownika PLC S7-1200. Należy dodać, że mistrzostwa były podzielone na kilka kategorii: Master (dla uczniów), Ekspert (dla studentów), Logo! Open oraz Wago (dla uczniów i studentów). Nasza drużyna wystartowała w kategorii Ekspert. Etap centralny podzielony został na dwie części. Do pierwszej przystąpiły osoby, które zakwalifikowały się do etapu centralnego. Następnie jury wyłoniło 6 najlepszych, wśród których znaleźli się Jakub Wosiak i Eryk Sałuda. Do rozwiązania mieli jedno zadanie i jeśli chodzi o stopień trudności to zdania uczestników były podzielone, ponieważ Ci którzy umieli rozwiązać zadanie uważali, że zadanie było łatwe. Pozostali tego zdania nie podziałali. Podczas mistrzostw mogliśmy porozmawiać z wieloma przedstawicielami firm (światowej rangi) związanych ze sterownikami PLC, wśród których byli także przedstawiciele radomskiego oddziału DÜRR.

Miłym akcentem mistrzostw było spotkanie naszych absolwentów w gronie uczestników (w kategorii Ekspert przeznaczonej dla studentów) oraz organizatorów, którym było Stowarzyszenie Naukowe Studentów AUTOMATYK, przy Katedrze Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej. Wracając do przebiegu mistrzostw należy dodać, że Jakub na rozwiązanie zadania finałowego potrzebował tylko połowę czasu przeznaczonego na tą część. Zapewne niewielkie różnice w punktacji (której jury nie ogłaszało) pozwoliło na otarcie się o tytuł Mistrza, ale zajęcie przez Jakuba 2 miejsca (uśmiechnięta mina Jakuba na zdjęciach pokazuje jego zadowolenie z wyniku ) to także ogromny sukces. Wiemy także, że jeden z uczestników zadania finałowego nie podjął wyzwania. Wynika stąd, że Eryk zajął 4 lub 5 miejsce uzyskując tytuł finalisty (o szczegółowe wyniki poproszę organizatorów). Warto dodać, że wszyscy nasi podopieczni spisali się świetnie. Już sam udział w etapie centralnym mistrzostw zasługuje na pochwałę.

Na koniec dodam tylko, że nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Mistrzostwach Polski Programistów PLC, a mały niedosyt naszych uczestników pozwala sądzić, że w kolejnych edycjach mistrzostw zawalczymy o tytuł mistrza!

Gratulujemy Jakubowi, Erykowi i Bartłomiejowi! Jesteśmy z Was dumni i cieszymy się z Waszych sukcesów!!!

Przygotował: Marcin Makowski