Technik teleinformatyk to nowoczesny zawód łączący dwie dziedziny nauk technicznych – informatykę i telekomunikację.

Teleinformatyka zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi przesyłania informacji, narzędziami sterowania oraz kontroli przepływu danych. Teleinformatyk, to jeden z najpopularniejszych zawodów, a specjaliści tej dziedziny są szeroko poszukiwani na rynku pracy w kraju i za granicą.

Ogólnie wiadomo, że rozwój współczesnego świata oparty jest na informacji. Aby informacja mogła być sprawnie dystrybuowana, potrzebne są sieci, które zapewnią sprawne i bezpieczne połączenia pomiędzy urządzeniami służącymi do jej wymiany. Takie wymogi spowodowały ukształtowanie się teleinformatyki i ogromne zapotrzebowanie na wyszkolonych specjalistów sprawnie poruszających się w następujących zagadnieniach:

• sieci lokalne i sieci rozległe,
  • sieci przewodowe,
  • sieci światłowodowe,
  • sieci bezprzewodowe,
  • sieciowe systemy operacyjne,
  • bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych,

W trakcie nauki w Zespole Szkół Elektronicznych zdobędziesz wykształcenie i zawód teleinformatyka, a wiedzę będziesz mógł praktyczne wykorzystać na runku pracy. Już teraz możesz rozpocząć swoją karierę zawodowa od zdobywania umiejętności na temat nowoczesnych technologii służących do tworzenia i obsługi sieci teleinformatycznych, sieci telewizji kablowych i sieci komórkowych.

Program nauczania dla zawodu teleinformatyk gwarantuje możliwość zdobycia następujących kwalifikacji zawodowych:

EE.10 Montaż, uruchamianie oraz utrzymanie urządzeń i sieci teleinformatycznych

1. Uruchamianie i utrzymanie systemów komputerowych - (instalacja, konfiguracja i aktualizacja oprogramowania, diagnostyka sprzętu komputerowego)
  2. Uruchamianie i utrzymanie urządzeń dostępowych systemów transmisyjnych - (przetworniki A/C i C/A, konfiguracja i instalacja modemów, terminali, pomiary parametrów sieci)
  3. Uruchamianie i utrzymanie urządzeń abonenckich sieci komutacyjnych - (instalacja i konfiguracja urządzeń telefonicznych, ISDN i DSL, lokalizacja i usuwanie uszkodzeń)

EE.11 Administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi i sieciami komputerowymi

1. Projektowanie i wykonywanie lokalnej sieci komputerowej - (montaż okablowania, urządzeń sieciowych, pomiary sieci)
  2. Konfigurowanie urządzeń sieciowych - (instalacja, konfiguracja i konserwacja urządzeń)
  3. Administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi - (usługi serwerowe, centralne zarządzanie użytkownikami, udostępnianie zasobów)
  4. Montowanie i eksploatowanie systemów transmisyjnych - (osprzęt światłowodowy, montaż i testowanie okablowania, montaż instalacji antenowych)
  5. Instalowanie i eksploatowanie sieci komutacyjnych - (montaż, demontaż i konfiguracja urządzeń sieci telefonicznych PTSN, ATM)
  6. Administrowanie sieciami teleinformatycznymi - (konfiguracja sieci VoIP, LAN, konfiguracja routerów, zarządzanie sieciami rozległymi).

Nasza Szkoła wyposażona jest w niezbędne pracownie komputerowe, pracownię teleinformatyczną oraz wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, co gwarantuje, że absolwent będzie dobrze przygotowany zarówno do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, jak i do przyszłej pracy.

Możliwość zatrudnienia

Technik teleinformatyk może uzyskać zatrudnienie w:

• w firmach telekomunikacyjnych dostarczających usługi komunikacyjne (telefon, internet, TV, VOD itp)
  • we wszystkich przedsiębiorstwach o rozbudowanej infrastrukturze teleinformatycznej;
  • firmach handlowych zajmujących się montażem i sprzedażą komputerów;
  • firmach serwisujących telefony komórkowe;
  • jednostkach administracji państwowej wykorzystujących własne zasoby teleinformatyczne;
  • firmach świadczących usługi teleinformatyczne na rzecz innych podmiotów;
  • wszelkich jednostkach wymagających zatrudnienia administratorów infrastruktury teleinformatycznej;
  • firmach zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem rozwiązań sieciowych i telekomunikacyjnych.

Możliwości dalszego kształcenia

Absolwent klasy o profilu teleinformatycznym, po zdanym egzaminie maturalnym może kontynuować edukację na wielu kierunkach studiów o profilach elektronicznych, informatycznych i teleinformatycznych. Gruntowne przygotowanie i wiedza zdobyta w Zespole Szkół Elektronicznych to dobre przygotowanie do dalszego kształcenia.

revcoll.com